poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Piramida zdrowego żywienia

Najważniejszym celem zdrowego żywienia jest dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ilość energii dostarczana z pożywienia powinna być ściśle dostosowana do potrzeb organizmu.

Opis piramidy:

Fundament piramidy - ruch i kontrola wagi


Podstawą piramidy zdrowego żywienia są kontrola wagi oraz regularne ćwiczenia. Dzięki temu możesz kontrolować co i jak jesz oraz jak jedzenie wpływa na Ciebie.

Produkty zbożowe

Produkty zbożowe(bogate w węglowodany przyswajalne) powinny występować w każdym naszym posiłku w ciągu dnia. Należy je oczywiście urozmaicać, np. ciemne pieczywo, płatki zbożowe, makaron, musli czy płatki zbożowe.

Produkty występujące w tej grupie są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B- B1, B2, B6 i PP, również błonnika pokarmowego ułatwiającego trawienie i regulującego prace jelit.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinno się spożywać mniej więcej kilka razy dziennie. Warzywa bez limitów, natomiast owoce najlepiej 2-3 razy dziennie. Są bogate w witaminy, zwłaszcza w wit. C oraz beta-karotenu, błonnika i soli mineralnych. Cenne składniki zawarte w owocach i warzywach maja działanie przeciwnowotworowe, obniżają ciśnienie krwi, regulują prace przewodu pokarmowego dzięki błonnikowi. Obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi.
Spożywanie warzyw i owoców jest więc bardzo zdrowe.

Mleko i przetwory mleczne

Źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne, na które większe zapotrzebowanie maja dzieci i młodzież 3-4 porcje dziennie. Dorosłym wystarczy 1-2 porcje dziennie. Mleko i przetwory mleczne zawiera wit. B2, A, D i białko. Niestety żółty ser trzeba ograniczać ze względu na dużą zawartość tłuszczu, który podnosi cholesterol.

Mięso

Mięso czerwone, drobiowe, wędliny, ryby, jaja powinny występować w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia, nie więcej niż 2-3 porcje. Są bogatym źródłem żelaza, pełnowartościowego białka i witamin z grupy B.- B12, B6, PP. Mięso należy spożywać z umiarem. Najbardziej łatwo strawne jest mięso drobiowe, więc najlepiej zastępować mięso czerwone, drobiowym bądź rybami.

Tłuszcze i słodycze

Produkty z tej grupy należy spożywać z umiarem.Nadmiar słodyczy powoduje próchnice zębów, przecukrzenie organizmu, czyli cukrzyca (o cukrzycy wspomnę kiedyś w innym poście). Tłuszcze, a zwłaszcza zwierzęce powodują otyłość, miażdżyce i wiele innych chorób.

Nie należy łączyć tłuszczy z węglowodanami.

Zobacz również:

2 komentarze:

 1. przydatne i ciekawe informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz, cieszę się, że to co tutaj napisałam mogło się przydać..:)
   Zapraszam również do odwiedzenia
   nowszego wpisu na ten temat: Nowa piramida zdrowego żywienia

   Pozdrawiam:)

   Usuń

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu.