Choroby kręgosłupa

Zajmiemy się jeszcze kręgosłupem. Bóle kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą być sygnałem poważnej choroby. Chciałam  przedstawić główne schorzenia kręgosłupa, do których należą: zwyrodnienia, rwa kulszowa i dyskopatia. Lecz dokładnie przyjrzymy się dyskopatii.  Zapraszam:)
http://www.fizjoterapeutka.com.pl/images/common/lady.jpg
 
      1. Zwyrodnienia kręgosłupa
            O zwyrodnieniach pisałam w poprzednim poście [klik tutaj] jeśli chciałbyś przeczytać.
Zwyrodnieniom sprzyjają wady postawy, nadwaga, siedzący tryb życia, schylanie się i podnoszenie ciężkich rzeczy na wyprostowanych nogach.
 2.    Rwa kulszowa
            Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk korzenia nerwu w miejscu, gdzie opuszcza kanał kręgosłupa.   Ostry, kujący ból w części lędźwiowej kręgosłupa przesuwający się wzdłuż pośladków, przez biodra, łydkę do stopy może wystąpić z błahego powodu, np. szybki nagły ruch, dźwignięcie, pochylenie Może towarzyszyć mu mrowienie, kłucie, czasem drętwienie. Powody tego bólu mogą być różne, może przyczynić się do tego wypadnięcie dysku czy przeciążenie stawów międzykręgowych.
 3. Dyskopatia
            Dyskopatia jest popularnie nazywana wypadnięciem dysku. 
http://www.tittinger.pl/userfile/Image/dyskopatia1.gif
 
Czym jest dyskopatia?
            Krążki międzykręgowe to przestrzenie znajdujące się między kręgami w naszym kręgosłupie. Potocznie nazywane są one dyskami. Składają się z jądra miażdżystego oraz pierścieni włóknistych. Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego spowodowana nagłym lub przewlekłym przeciążeniem albo zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z wiekiem. Na skutek przerwania pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Powstała wypuklina lub przepuklina dyskowa może uciskać na rdzeń lub korzenie nerwów.
            Objawem dyskopatii jest silny, promieniujący ból kręgosłupa, najczęściej w okolicy szyjnej lub lędźwiowej. Towarzyszyć mu mogą drętwienia, osłabienie kończyn, niedowłady, a także osłabiony odruch kolanowy. Ból z czasem może być bardziej odczuwalny, za sprawą skurczu mięśni, które usiłują ochronić kręgosłup przed poważnym uszkodzeniem.
            Jeżeli jądro nie uciska na nerw, ból jest niewielki, w tym momencie jest bagatelizowany przez większość ludzi, a już wtedy należałoby zgłosić się do specjalisty. Tymczasem wypadający dysk staje się coraz cieńszy i przestaje pełnić funkcję amortyzatora. Dlatego dyskopatię zawsze trzeba leczyć.
            Przyczyną kłopotów są słabe mięśnie brzucha, nieumiejętne dźwiganie, wady postawy, nadwaga i urazy.
http://www.sxc.hu/pic/m/g/gm/gmurrant/502374_best_friends.jpg
Jak leczyć dyskopatię?
            Każdy silny, nawracający ból kręgosłupa powinien skłonić Nas do wizyty u ortopedy. Jeśli dyskopatia jest jeszcze w mało zaawansowanych stadium podstawą leczenia jest rehabilitacja i fizjoterapia oraz terapia farmakologiczna w celu złagodzenia uczucia bólu.
90% pacjentów chorych na dyskopatię może uniknąć operacji, jeżeli tylko uda się odpowiednio wcześnie wykryć chorobę. Aby choroba się nie pogłębiała ważne jest aby chory regularnie zażywał ruchu, wykonywał najlepiej codziennie odpowiednie ćwiczenia zgodnie z zaleceniami lekarza, dodatkowo na pewno niedźwiganie i w przypadku osób z nadwagą (np. mężczyzn z „piwnym brzuszkiem”) – schudnięcie.
            Gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium wyjściem jest operacja. Zdarza się jednak, że żadna z powyższych metod nie wyleczy i nawroty będą dalej powstawały.
Dyskopatia jest często występującą chorobą – zapada na nią około 30% osób w przedziale wiekowym 30 – 50 lat (po 60 roku życia zmiany w obrębie krążków międzykręgowych uznawane są za część naturalnego procesu starzenia się).
Mam nadzieję, że choć troszkę zainteresował Was problem kręgosłupa i zauważyliście jak jest on ważny. Mam już pomysł na kolejny wpis na ten temat, a dokładniej w przyszłości przedstawię Wam zestaw ćwiczeń wspomagający leczenie dyskopatii, ale jest on również dla każdego, kto chce wzmocnić swój kręgosłup. Więc zaglądajcie na bloga, do zobaczenia.:)
Poradnikzdrowie.pl
http://dyskopatia.biz.pl/
Magdalena
Written By
More from Magdalena
Spaghetti bolognese – pyszne i szybkie
Gdy jesteśmy bardzo głodni i chcemy jak najszybciej zjeść obiadek, moim zdaniem...
Read More
Join the Conversation

3 Comments

  1. Zachęcam i polecam ćwiczyć metą Pilates. Coraz więcej lekarzy zaleca ten rodzaj ćwiczeń dla ludzi ze schodzeniami kręgosłupa. Z doświadczenia z rozmów z moimi klientkami wiem jak bardzo im pomogły i jak zmieniło się ich funkcjonowanie na co dzień. Niektóre Panie zaczęły..żyć i normalnie funkcjonować po kilku sesjach. Nie ma co pisać – trzeba spróbować samemu.

  2. says: admin

    Takie ćwiczenia na pewno pomagają osobom ze schorzeniami, ale to z tego względu, że zaczynają w końcu ćwiczyć, a to przecież dużo daje. Choć mimo wszystko każdy, czy chory czy nie powinien zmienić swój styl życia na bardziej aktywny.:) Taka zmiana przyczyniłaby się do lepszego życia w przyszłości.:)

  3. says: Homeostasis

    Mi dużo dało ćwiczenie jogi kręgosłupowej i zabiegi u kręgarza. Myślę, że rodzaj ćwiczen jednak jest ważny – osoba z dyskopatią raczej nie powinna szaleć z podnoszeniem ciężarów czy wioślarstwem 🙂

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.