Już kiedyś Wam obiecywałam, że napiszę kilka słów o Jodze. No i jest…:)
W tym wpisie chciałam krótko wprowadzić Was w świat jogi, a innym razem przejdziemy do konkretów.
http://www.pasjon.pl/wp-content/uploads/2012/01/joga1.jpg |
Po pierwszych zajęciach jogi uczestnicy zauważają, że lepiej śpią i są odprężeni. Wielu ludziom joga pomaga na co dzień w schudnięciu, pozbyciu się lęków, odzwyczajeniu się od palenia i poprawieniu koncentracji. Innym pomaga lepiej wniknąć w siebie, poprawia samopoczucie, ułatwia współodczuwanie, relacje z innymi i samoakceptację, wzmacnia poczucie wewnętrznego spokoju.
Pozycje jogi prowadzą nas do poznania granic fizycznych mozliwości i całkowitej koncentracji na ciele. Zagłębiając się w teraźniejszej chwili, dajemy odpocząć umysłowi od codziennych spraw. Joga kieruje nas od stersu do jego redukcji, od złego samopoczucia do dobrego.
Joga to nie tylko, jak uważa wielu ludzi, zbiór ćwiczeń albo technika medytacji, to stan umysłu, wyciszenie się. Pierwotnie dochodzono do tego stanu umysłu przez praktykę medytacji. Przez ostatnie 2 tysiące lat rozwijały się inne metody – są nimi Asany, czyli pozycje ciała (przykłady asan będą w następnym poście o jodze).
http://www.manomani.pl/img/image/grafika_Joga_Manomani_wroclaw_C1100442787.jpg |
Hatha Yoga składa się z rozluźniających i uspokajających ćwiczeń ciała, pracy z oddechem służącej skupieniu umysłu, śpiewu wyciszającego emocje i medytacji poprawiającej koncentrację.
Od urodzenia do śmierci oddech jest naszym stałym towarzyszem. Prawidłowe oddychanie uspokaja, łagodzi ból, leczy. Jest inspiracją dla pozycji jogi. Podczas ćwiczeń asan należy skierować całą uwagę na oddech, żeby pohamować strumień myśli. Świadome oddychanie koncentruje umysł na obecnym momencie.
Doznanie bólu w pozycjach jogi oznacza zbyt szybki ruch i przekroczenie granic własnych możliwości lub też niewłaśniwe naprężenie ciała, dlatego nie należy ignorować bloesności mięśni i stawów. Należy wtedy przerwać ćwiczenie i sprawdzić pozycję.
Znaleźć swój cel…
Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zastanowić się co chcemy osiągnąć ćwicząc jogę. Wzmocnić swoją siłę i elastyczność? Ukoić cierpienie lub osiągnąć świadomość ciała? Lepiej radzić sobie ze stresem, odnaleźć wewnętrzny spokój albo obudzić w sobie współczucie dla innych? A może odnaleźć własną duchowość? Wypiszcie swoje cele oraz to ile czasu zamierzacie poświęcić ćwiczeniom.
Joga nie jest religią, chociaż łączy się z hinduizmem. Joga i hinduizm wywodzą się z Indii. Pisma Yogi nie powołują się jednak na religię.
Na początku ćwiczeń zapalmy świecę lub pachnące kadzidełko, nie śpieszmy się. Usiądźmy lub połóżmy się spokojnie i zanurzmy we własnej ciszy. Czas ćwiczeń należy do Was. Niech ćwiczenia będą zabawą prowadzącą do nowych odkryć. Ćwiczcie z radością!!:):)
Chciałam tym pierwszym wpisem o jodze, zachęcić Was do zapoznania się z nią bliżej. Mam nadzieję, że Was zainteresowałam. Postaram się wprowadzić tutaj na blogu cykl wpisów o jodze z przykładami ćwiczeń. Pamiętajcie ćwiczyć jogę może każdy, i młody i starszy, każdy który chce zgłębić siebie, poznać swoje ciało i być szczęśliwym. Bo tak naprawdę po każdym ruchu, każdym nawet najmniejszym wysiłku fizycznym, wydzielające się w nas endorfiny, które nas uszczęśliwiają.
Zapraszam do komentowania:)
Pozdrawiam i do następnego
Magdalena S.
Uprawiam yogę już długo długo i zgadzam się ze wszystkim. O wiele lepiej się czuję, mam ochotę na działanie, energię i nic nie boli 🙂 Polecam! Bardzo fajny tekst.
Marta@Co Dziś Zjem Na Śniadanie?
Poł roku temu z ciekawości (z dobrej passy jogi) zapisałam się na zajęcia. Przyznam, moje samopoczucie się zmieniło (ale czy na dłuższą metę?)
Może komuś odpowiada ta forma, ja preferuję nieco energiczniejsze zajęcia:)
Pozdrawiam zdrowy-tryb-zycia
Bardzo dobry tekst
Od dawna już chciałam, zacząć chodzić na jogę:) ale jakoś nie złożyło się, musze zacząć:) dodaje cie do listy i zapraszam do mnie:)