Czy warto stosować pieluszki wielorazowe?

baby-19261_1280

Pieluszki jednorazowe są produktami, które tak samo jak butelki plastikowe czy foliówki przez wiele lat uznawane były przez większą część społeczeństwa za symbol wielkiego postępu cywilizacyjnego. Na szczęście w ostatnich latach dużo ludzi zaczęło zauważać, że negatywne skutki m.in. pieluszek jednorazowych są wielokrotnie wyższe niż ich zalety.

Trochę procentów… W samej Wielkiej Brytanii udział pieluszek jednorazowych na rynku pieluszek sięga 95%, w Polsce* ta liczba może być zbliżona. Według badań przeprowadzonych w Londynie** pieluchy jednorazowe stanowią około 50% śmieci generowanych przez gospodarstwa domowe, w których są małe dzieci. Czy to nie jest przerażające?

Mając dziecko i będąc ekologicznie świadomą osobą już wcześniej wiedziałam, że używanie pieluszek jednorazowych to rozbój w biały dzień. Dlatego też używanie pieluszek wielorazowych widniało na szczycie mojej ekolisty.:)

baby-19429_1280

Kilka ciekawych danych, nad którymi warto przysiąść i się zastanowić:

1.  Stosując pieluszki wielorazowe redukujesz ilość produkowanych śmieci.
2. Chronisz swoje maleństwo przed działaniem toksycznych substancji – pieluszki jednorazowe  zawierają około 200 różnych składników chemicznych (to temat na inny wpis).
3. Pieluszki rozkładają się 300 -500 lat, czyli będą towarzyszyć nie tylko naszym dzieciom, ale i wnukom i prawnukom…
4. Każde odpieluszkowane dziecko zostawia po sobie około ponad 700 kg górę zużytych  pieluch jednorazowych*.
5. Rocznie w Polsce na wysypiskach śmieci ląduje wygenerowane przez jedno dziecko około 146,5 kg pieluszek* czystych (pomijam, że ich zawartość nie powinna lądować na wysypisku, a w toalecie).
6. Polskie maluszki dziennie zużywają około 5 mln pieluszek.
7. Każde odpieluszkowane dziecko zostawia po sobie dodatkowo: ścięte 3 dorosłe sosny, zużyje 8 razy więcej nieodnawialnych surowców, 3,5 razy więcej energii i 2,3 razy więcej brudnej wody po procesie uzdatniania celulozy.

Czy może przeraziły cię te liczby? Bo mnie, gdy pierwszy raz je czytałam – tak. Ile złego może zrobić głupie używanie pieluszek jednorazowych, a dorzućmy do tego jeszcze plastikowe opakowania czy reklamówki, to nasz świat powoli robi się małym śmieciowiskiem. Uważam, że każdy rodzic powinien znać te dane, aby mógł łatwiej, a co najważniejsze świadomie podjąć decyzję co do stosowania wybranych przez siebie i dla dziecka pieluszek. A wybór na rynku jest przeogromny.

Może ktoś powiedzieć, a co mnie obchodzi ten świat, czy inni ludzi, za jakiś czas i tak mnie tutaj nie będzie! Wiele osób myśli w taki właśnie sposób, ale to że ciebie tutaj nie będzie nie oznacza, że nie będzie twoich dzieci, wnuków i prawnuków itd. Naszym postępowaniem pokażmy im, że nam na nich zależy. Nie chodzi tutaj tylko o generowanie śmieci, ale jeszcze o ich zdrowie (skład pieluszek jednorazowych nie jest zaciekawy) jak również o proces produkcji, poprzez który wiele toksycznych związków uchodzi do atmosfery. To od nas zależy czy przez naszą pozorną wygodę zaśmiecimy wysypisko około 4000-tysiącami pieluch czy obędziemy się bez jednorazówek  używając kilkudziesięciu sztuk pieluszek wielorazowych, które mogą z powodzeniem być używane nie tylko przez jedno dziecko, ale również m.in. przez jego rodzeństwo.

Więc, czy warto? Moim zdaniem tak. Nasza pociecha jest godnym posiadaczem pieluszek wielorazowych, stosujemy je już jakiś czas i wszyscy bardzo jesteśmy zadowoleni. I to wcale nie prawda, że używanie i dbanie o pieluszki wielorazowe dużo więcej nasz kosztuje: czasu, pieniędzy, wody itd. Pranie i tak trzeba zrobić i tak, więc dorzucić kilka pieluszek można, czasochłonne może być jedynie wywieszania pieluszek po praniu, ale czy naprawę aż tak dużo czasu to kosztuje? No nie wiem, niech każdy sam zdecyduje. A co do pieniędzy – fakt – na początek trzeba wydać więcej pieniążków niż na jednorazówki, jednak pieluszki wielorazowe można używać z powodzeniem pokoleniowo, czego nie da się zrobić z jednorazówkami i tutaj koszty się zwracają z nawiązką. I jeszcze jedno, czy widzieliście kiedyś piękniejszą ochronę pupci waszych dzieci, jak przeogromny wybór pieluszek wielo? Bo ja jeszcze nie.

A wy co zakładacie na pupcię waszym dzieciom? Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi przyczynię się do kolejnej wolnej dziecięcej pupci.:) Jeśli uważacie, że ten wpis wnosi wiele pozytywnych i ciekawych wiadomości podziel się nim ze znajomymi, może jeszcze jedno dziecko uchronisz przez jednorazówką:). Peace.

 Magdalena 😀

* takie badania zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, niestety w Polsce takich badań nie było, ale można przypuszczać, że jest podobnie.
** badania przeprowadzone w programie Real Nappies for London

-zdjęcia: pixabay.com

Written By
More from Magdalena
„Biznes w butelce”, czyli troszkę z innej beczki :D
Dziś chciałam Wam zaprezentować film, który ostatnio obejrzałam. Porusza on temat picia...
Read More
Join the Conversation

3 Comments

  1. says: Arnika

    Jednorazówki są bardzo wygodne, wiadomo, że zużywa się ich sporo i może jest dużo racji w tym, że lepsze byłyby wielorazowe, ale lenistwo zazwyczaj zwycięża

  2. Statystyki przerażające!!! Ja niestety nie zainwestowalam w takie pieluszki, teraz to juz chyba trochę za późno. Synek ma juz prawie 10/miesięcy 🙂 Mam pytanie techniczne. Co podczas wyjazdu? Zabieracie kilka wielorazowek? I co robocie z tymi zuzytymi? Rozumiem, ze do wora z kupka i do domciu 🙂 Tak?

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.