Czy masz problemy ze snem? Zobacz jak z tym walczyć:)

(autor obrazu : http://www.flickr.com/photos/jyudeidei/3817428710/)

Sen.
To odświeża nas jak nic innego. Może być czasem nieuchwytny, prawie zawsze pocieszający, a na pewno niezbędny dla naszego przetrwania. I choć spędzamy 33% naszego życia we śnie, jedna chwila …. a już nie możemy zasnąć. Potem myślimy o tym jako obsesji. Jest już późno – chcę zasnąć, czas zasnąć!

Najnowsze badania pokazują, że coraz więcej osób śpi mniej niż sześć godzin na dobę, a zaburzenia snu występują u 75% z nas przynajmniej kilka razy w tygodniu. Gdy występują krótkotrwałe ataki bezsenność – to generalnie nie ma czym się martwić, choć też męczy.
Większym problemem jest przewlekły brak snu, który może przyczynić się do problemów zdrowotnych, takich jak przyrost masy ciała, wysokie ciśnienie krwi oraz osłabienie układu odpornościowego.

Na szczęście coraz więcej kobiet uważa, że dobry sen, podobnie jak właściwa dieta i ćwiczenia fizyczne, mają zasadnicze znaczenie dla ich ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
Jednakże, o ile każdy to wie, nie każdy daje swojemu organizmowi tyle snu ile powinien.

Badania wykazują, że kobiety bardziej niż mężczyźni mają problemy ze snem. Mają większe trudności z zaśnięciem i utrzymaniem ciągłości snu, jak i senność w ciągu dnia występuje znacznie częściej.

Aby zmniejszyć problemy ze snem, sen musi stać się jednym z priorytetów. Trzeba poświęcić mu więcej uwagi, aby polepszyć swój stan zdrowia i być bardziej szczęśliwym.

10 porad aby utrzymać zdrowy cykl snu i zregenerować swój organizm:

1. Sen powinien się stać dla ciebie bardzo ważny, należy ustalić harmonogram snu, czyli ustalić godzinę, o której będziesz chodzić spać i godzinę o której będziesz wstawać. Dzięki temu można uregulować swój tryb dnia. Powinno się stosować harmonogram również w weekendy.

Wiem, że niestety niektórzy z powodu pracy nie mogą takiego idealnego harmonogramu ustalić, ale mogą ustalić jeden na dni, w których się pracuje np. na rano i drugi na noce, itp.

2. Przed snem należy się zrelaksować, zawsze. Zaleca się czytanie książek, słuchanie kojącej muzyki lub moczenie się w gorącej kąpieli.

3. Zmień swoją sypialnię w oazę komfortu i spokoju. Tuż przed snem, zasłoń zasłonki aby pokój jest ciemny, zamknij okno jeśli jest taka potrzeba aby w pokoju był cichy, komfortowy i fajne dla najlepszego snu możliwe.

4. Oceń stan swojego materaca i poduszki w celu zapewnienia właściwego komfortu. Jeśli swój materac ma już 5 do 7 lat, to być może nadszedł czas na nowy. Aby poduszka była idealne, powinno się ją zmieniać co roku na nową.

5. Najlepiej, jeśli masz taką możliwość, wynieś komputer i telewizorów z sypialni, Sypialnia powinna być wykorzystywana przede wszystkim do spania.

6. Ćwicz regularnie, ale przynajmniej 2 godziny przed snem.

7. Jeśli śpisz z partnerem, to materac powinien być taki, aby każdy z was miał wystarczająco dużo miejsca.

8. Unikaj nikotyny. Palenie bezpośrednio przed pójściem spać, może prowadzić do zaburzenia snu.

9. Unikaj kofeiny, alkoholu i słodyczy (np. kawa, herbata, czekolada) bezpośrednio przed pójściem spać. To Cię tylko może pobudzić do działania, a nie do spania, ale później będziesz tego żałować.

10. Ostatni posiłek zjedz dwie, trzy godziny przed snem.

Spróbuj zastosować się do przynajmniej kilku porad, a zobaczysz, że na czas pójścia spać będziesz wyczekiwał z utęsknieniem, a sam sen stanie się najmilszą częścią doby..:)

Tags from the story
, , ,
Written By
More from Magdalena
Pozytywne afirmacje, czyli jak się zmotywować
(autor: http://www.flickr.com/photos/42324469@N02/3903618638/sizes/z/in/photostream/) Zacznę od początku…..Co to są afirmacje? Afirmacje, czyli stymulowanie rozwoju...
Read More
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.