GMO – cała prawda cz. 2.

Czy wiesz co jesz? Czy wiesz czym jesteś truty?

Przed wami druga część wpisu na temat żywności Genetycznie Modyfikowanej.

Fałszywa obietnica ratowania przed głodem

„Jednym z ważniejszych argumentów koncernów biotechnologicznych była obietnica uratowania świata przed głodem.” Jednak obecnie na świecie jest nadprodukcja żywności. To nie mała ilość żywności jest problemem, lecz jej zła dystrybucja i bieda.

Większość niedożywionych dzieci żyje w krajach, w których istnieje nadprodukcja żywności.Przykładem są Indie, w których ok. 320 milionów ludzi kładzie się co wieczór spać głodnymi, mimo iż Indie mają w rezerwie ok. 65 tysięcy ton żywności zapasów. Indie przede wszystkim zajmują się eksportem żywności, bo biednych nie stać na jej zakup. Przy takiej dużej nadprodukcji rolnicy często nie mogą sprzedawać swoich produktów po cenach zapewniających im godne życie.

Banki i firmy biotechnologiczne często namawiają rolników do brania kredytów pod zastaw ziemi. Niestety w przypadku nieudanych zbiorów lub zmiany cen skupu rolnicy nie są w stanie ich spłacić. W ten sposób co najmniej milion rolników w USA, Argentynie, Brazylii, Paragwaju, Indiach i wielu krajach Afrykańskich pozbawiono ziemi i jakichkolwiek szans na godne życie.
W Indiach doprowadzono już w ten sposób 150 000 rolników do samobójstwa. To jest 1000 samobójstw miesięcznie.

Aby pokonać przyczynę głodu,należy rolnikom zapewnić sprzedaż ich produktów po dobrych cenach, a głodującym umożliwić zarobkowanie i zdobywanie środków na zakup żywności. Tymczasem wielkie korporacje pozbawiają głodujących takich możliwości.

Niezależne badania naukowe

Zdecydowana większość naukowców zajmujących się tematem GMO pracuje wprost dla przemysłu biotechnologicznego, a wiele instytutów naukowych jest przez nich sponsorowanych.
Wyniki badań prowadzonych przez niezależnych ekspertów ukazały, że:

 • uprawy GMO nie przyniosły oczekiwanych korzyści dla rolnictwa, np. plony upraw GM soi i rzepaku obniżone były od 5 do 10 % w stosunku do tradycyjnych odmian tych roślin. Dotyczyło to również buraków cukrowych;
 • karmienie szczurów kukurydzą zmodyfikowaną genetycznie wywołało m.in. podwyższoną ilość białych krwinek, zmniejszoną liczbę nierozwiniętych czerwonych krwinek, częstsze występowanie zaburzeń pracy nerek i znaczący wzrost poziomu cukru we krwi. Podawanie ciężarnym samicom szczurów soi genetycznie zmodyfikowanej spowodowało bardzo wysoką śmiertelność i zaburzenia wzrostu u ich potomstwa.
  55,6% ich potomstwa zmarło w ciągu 3 tygodni, gdy karmiono je naturalną soją, umierało tylko 9%, a gdy w pożywieniu w ogóle nie było soi, umierało 6,8% potomstwa.

  Uwaga! Soja i kukurydza dodawane są jako zagęszczacze i wypełniacze do wędlin, przetworów, majonezów, śmietany itp. Większość produkowanej na świecie soi jest genetycznie zmodyfikowana.

  W Polsce jeżeli w danym produkcie udział jakiegoś składnika genetycznie zmodyfikowanego jest nieduży, polscy producenci nie muszą pisać tego na opakowaniu. Np. w czekoladzie znajduje się lecytyna sojowa, tak naprawdę nie wiadomo czy była ona zmodyfikowana genetycznie czy nie.

 • genetycznie zmodyfikowana soja i kukurydza mają inne właściwości odżywcze niż ich naturalne odpowiedniki,
 • myszy, które spożywały zmodyfikowaną genetycznie kukurydzę wykazywały niższą płodność i zmniejszenie masy ciała,
 • szczury laboratoryjne nie chcą jeść modyfikowanych nasion; nawet po wymieszaniu ich z innymi nasionami rozpoznają je i zjadają tylko te nie modyfikowane; aby można było przeprowadzać doświadczenia, naukowcy muszą zmielić wszystkie nasiona i wymieszać je na jednolitą masę.
 • podawanie krowom transgenicznego hormonu wzrostu powoduje uszkodzenie ich płodów, infekcje układu moczowego oraz wzrost poziomu innego hormonu, który dostaje się do ich mleka i stymuluje u ludzi go pijących raka piersi i prostaty.
 • w roślinach genetycznie modyfikowanych stwierdzono mniejszą ilość substancji hamujących rozwój komórek nowotworowych.

Obserwacje rolników

 • krowy nie chcą jeść genetycznie modyfikowanej kukurydzy; kiedy mają do wyboru odmianę modyfikowaną i niemodyfikowaną, zawsze wybierają tę niemodyfikowaną;
 • 80% macior świń karmionych paszą zawierającą GMO miało problemy z płodnością;
 • odnotowuje się choroby roślin atakujące tylko odmiany genetycznie modyfikowane.

Jak działają firmy biotechnologiczne?

Firmy produkujące genetycznie zmodyfikowane nasiona są właścicielami patentu na te rośliny i sprzedają swój materiał siewny o wiele drożej od cen zwykłego ziarna. Żądają opłat technologicznych i licencyjnych za użytkowanie ich genetycznie zmodyfikowanych nasion, roślin i zwierząt. Na mocy umowy, którą rolnik musi podpisać, nie jest on właścicielem roślin, które rosną na jego polu i po zbiorach nie może ponownie wysiać części zebranych nasion. Uzależnia to rolników od koncernów biotechnologicznych i zmusza do tego, by co roku kupowali nowe nasiona.

Korporacja Monsanto

Monsanto Company (MON) – międzynarodowy koncern, spółka akcyjna, specjalizująca się w biotechnologii oraz wielkiej chemii organicznej nastawionej na produkcję w zakresie rolnictwa. Monsanto jest światowym liderem w produkcji herbicydu, glifosatu, który pod nazwą handlową Roundup jest flagowym produktem tego koncernu. Monsanto jest też liderem w produkcji zmodyfikowanego genetycznie ziarna siewnego, kontrolując od 70 do 100% rynku.

Działalność na rynku genetycznie zmodyfikowanego ziarna siewnego, produkcja hormonu wzrostu krów oraz agresywny styl lobbingu spowodowały, że Monsanto stało się jednym z najbardziej znienawidzonych przez działaczy ruchów antyglobalistycznych i ekologicznych koncernów międzynarodowych.

Monsanto „zawdzięczamy” DDT (zakazany Azotox), Aspartam czy Posilac, bydlęcy hormon wzrostu, zakazany w Kanadzie i większości krajów Unii.
Lecz nade wszystko chlubą Monsanto jest najsłynniejszy z herbicydów, Roundup, najzupełniej „nieszkodliwy i biodegradowalny”, jak głosiła reklama, która była oczywiście nieprawdą. Za oszustwo reklamowe Monsanto skazano przed sądami w Nowym Jorku i we Francji. Oczywiście ani trochę się nie przejął, gdyż nawet 700 mln grzywny to pestka przy dochodach rocznych rzędu 7,5 miliardów.

Jeśli Monsanto czymś się przejął, to groźbą wygaśnięcia patentu na Roundup (po 20 latach patent przechodzi do sfery publicznej i każdy może go bezkarnie spiratować) i dlatego powstał Roundup Ready: tak zmodyfikowane genetycznie odmiany kukurydzy, soji czy rzepaku, że odporne są na działanie uniwersalnego herbicydu, który niszczy wszystko inne, za wyjątkiem ich – aczkolwiek nikt dotąd nie zbadał, ile z potężnych dawek Roundupu odkłada się w spryskiwanych ziarnach i ląduje w pysku bydła lub na naszym talerzu. Roundup Ready to zaś dzisiaj 70% nasienniczej oferty Monsanto.
pomocne źródło: http://oczyszerokozamkniete.wordpress.com

A teraz przed wami kolejny bardzo ciekawy film na temat GMO i firmy Monsanto. Zapraszam.

Oczywiście zapraszam do komentowania podanych przeze mnie informacji. Oraz do podjęcia dyskusji na ten temat.
Co myślisz na temat GMO, czy uważasz, że jest to przyszłość w produkcji żywności, czy może wręcz przeciwnie, uważasz, że GMO powinno być zakazane?
Written By
More from Magdalena
Rower – przyjemne z pożytecznym
Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: 1. Czy nie lubicie stać w korkach?2....
Read More
Join the Conversation

7 Comments

 1. says: Anonimowy

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in
  our community. Your web site provided us with valuable info to work on.
  You've done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

  Feel free to surf to my blog post: pożyczki pod zastaw

 2. says: Anonimowy

  Pożyczki pozyczka pod zastaw taki wybór dla osób które mają problemy
  wraz z spłatą deklaracji. Inwestorzy którzy udzielają Pożyczek pozabankowych
  pod spodem zastaw nieruchomości zazwyczaj oferują swoim
  klienta uproszczone procedury walczenia o tego typu kredyty.
  Pożyczki bez Bik zwane też poza bankowymi inwestorów na
  spłatę rozmaitego typu zaburzeń wynikających np. zaburzeniach spółdzielni mieszkaniowej.
  By ubiegać się o pożyczkę pozabankową od prywatnego inwestora
  zwaną też pożyczką wyjąwszy Bik albo kredyty wyjąwszy Bik należy zaprezentować dokumenty niezbędne do
  analizy przedmiotu zabezpieczenia czyli nieruchomości.
  Poszukujesz sprawdzonej i wypróbowanej pożyczki bez Bik?
  Bezwarunkowo sprawdź naszą propozycję jesteśmy najlepszą firmą na rynku mamy szereg rozwiązań nie dostępnych
  nigdzie indziej. Tylko u nas masz możliwość bezpłatnego porównania Pożyczek z wielu źródeł pożyczki mnóstwo inwestorów na różnorodnych warunkach plastycznych jak sytuacja której się jesteś.

  pozyczka pozabankowa pod zastaw mieszkania

 3. says: Anonimowy

  Its such as you learn my thoughts! You seem to know a lot approximately this, such as you wrote the ebook in it or something.
  I think that you could do with a few % to power the message home a little bit,
  however instead of that, that is magnificent blog.

  A great read. I'll certainly be back.

  my web-site :: kredyt konsolidacyjny

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.