Artykuł gościnny: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, czyli dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci

Artykuł przygotowany przez redakcję Medicover – ubezpieczenia zdrowotne.

http://plock.eu/files/91/211cf03390f8f210df770975d1e75f67.jpg
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe, prawidłowo się rozwijało, odnosiło sukcesy, cieszyło się życiem i było szczęśliwe. Niestety, stan zdrowia dzieci i młodzieży z roku na rok ulega pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje?
Dynamiczny rozwój cywilizacji i techniki ułatwił co prawda człowiekowi życie, przyzwyczaił nas do wygody, ale jednocześnie sprowadził nasz ruch do minimum. Wszelkie udogodnienia cywilizacyjne, środki komunikacji, automatyzacji, czy komputeryzacja zmuszają nas do siedzącego trybu życia. Ciągły pęd i pogoń codziennego życia skutecznie ograniczają nasz kontakt z naturą, a nieustający stres i nerwy, przeciążają nasz układ nerwowy. Tego typu przemiany przyczyniły się niestety do powstania chorób cywilizacyjnych, na które to zapadają coraz młodsi ludzie. Wiele osób mimo świadomości zdrowego stylu życia nie przejawia chociażby minimalnej aktywności fizycznej, nie uprawia żadnych sportów, a nawet nie chodzi na spacery. Niestety, postawy te emanują na nasze dzieci, które większość swojego czasu zamiast spędzać aktywnie, poświęcają na przesiadywanie przed telewizorem, komputerem, czy konsolą. Jak to zmienić? Oczywiście zadbać o ruch, bo to właśnie on w połączeniu z racjonalnym żywieniem posiada kluczowe znaczenie dla optymalnego wzrostu i rozwoju organizmu człowieka. 
http://fabrykastylow.pl/wp-content/uploads/2010/05/rower.jpg
Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci?
Aktywność fizyczna to jedna z podstawowych potrzeb człowieka w każdym etapie jego życia. Szczególnego znaczenia jednak nabiera w dzieciństwie i młodości. Pod jej wpływem kształtuje się bowiem prawidłowa postawa dziecka, rozwijają się cechy motoryczne, jak: zwinność, szybkość, siła, wytrzymałość, zręczność. Regularne ćwiczenia pozwalają utrzymać prawidłową wagę dziecka, budują mocne kości, korzystnie wpływają na układ krwionośny, odpornościowy i psychiczny. Aktywność fizyczna, zwłaszcza starszych dzieci, rozwija również ich umiejętności społeczne i emocjonalne. Gry zespołowe pozwalają nawiązać kontakty rówieśnicze, uczą zdrowej rywalizacji, wygrywania, przegrywania i odpowiedzialności za grupę. 
http://www.dobra-rada.pl/sites/default/files/imagecache/article_image/images/family_together_parent_child_winter_snow_sledge_sleigh_sport_move.jpg
Każde dziecko w ciągu dnia powinno być aktywne chociaż przez jedną godzinę. Jest to minimum potrzebne do zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Warto więc zachęcać nasze pociechy do bardziej czynnego spędzania czasu. Jak tego jednak dokonać?
·    Przede wszystkim, nie zmuszajmy dziecka do robienia czegoś, na co nie ma ochoty. Szukajmy takiego rodzaju aktywności, który zainteresuje naszą pociechę, będzie dla niego zabawą i przyjemnością. Pokaż dziecku, że liczysz się z jego zdaniem i pozwól mu wybrać, czy chce jeździć na rowerze, chodzić na basen, czy ćwiczyć karate. Aktywność fizyczna ma być dla niego nagrodą, a nie karą. W przypadku mniejszych dzieci możemy pobawić się z nimi w ulubioną zabawę ruchową, natomiast starsze możemy zapisać na specjalne zajęcia, które będą je aktywizować, może staną się też początkiem nowej pasji.
·    Jeśli chcemy, aby nasze dziecko polubiło ruch, pokażmy mu, że my także jesteśmy aktywni. Organizujmy jak najwięcej rodzinnych zawodów, gier, chodźmy na spacery, zabierajmy dzieci np. na basen, lub w inne miejsca w których będziemy razem wspaniale się bawić.
·    Starajmy się, aby aktywność dziecka była regularna. Tylko wtedy stanie się jego codziennością. Zadbajmy również o to, aby była różnorodna, by dziecko nie popadło w rutynę i nie zniechęciło się.
Podczas aktywizacji naszego dziecka nie zapominajmy o zdrowym odżywianiu. Przygotowujmy więc takie posiłki, które w prawidłowy sposób uzupełnią straconą energię.
Tags from the story
, , ,
Written By
More from Magdalena
Jaka powinna być dieta mamy karmiącej piersią?
Karmienie piersią to natura w czystej postaci. To piękno, które poznaje się...
Read More
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.