Piramida zdrowego żywienia

Najważniejszym celem zdrowego żywienia jest dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Ilość energii dostarczana z pożywienia powinna być ściśle dostosowana do potrzeb organizmu.

Opis piramidy:

Fundament piramidy – ruch i kontrola wagi

Podstawą piramidy zdrowego żywienia są kontrola wagi oraz regularne ćwiczenia. Dzięki temu możesz kontrolować co i jak jesz oraz jak jedzenie wpływa na Ciebie.

Produkty zbożowe

Produkty zbożowe(bogate w węglowodany przyswajalne) powinny występować w każdym naszym posiłku w ciągu dnia. Należy je oczywiście urozmaicać, np. ciemne pieczywo, płatki zbożowe, makaron, musli czy płatki zbożowe.

Produkty występujące w tej grupie są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B- B1, B2, B6 i PP, również błonnika pokarmowego ułatwiającego trawienie i regulującego prace jelit.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinno się spożywać mniej więcej kilka razy dziennie. Warzywa bez limitów, natomiast owoce najlepiej 2-3 razy dziennie. Są bogate w witaminy, zwłaszcza w wit. C oraz beta-karotenu, błonnika i soli mineralnych. Cenne składniki zawarte w owocach i warzywach maja działanie przeciwnowotworowe, obniżają ciśnienie krwi, regulują prace przewodu pokarmowego dzięki błonnikowi. Obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi.
Spożywanie warzyw i owoców jest więc bardzo zdrowe.

Mleko i przetwory mleczne

Źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne, na które większe zapotrzebowanie maja dzieci i młodzież 3-4 porcje dziennie. Dorosłym wystarczy 1-2 porcje dziennie. Mleko i przetwory mleczne zawiera wit. B2, A, D i białko. Niestety żółty ser trzeba ograniczać ze względu na dużą zawartość tłuszczu, który podnosi cholesterol.

Mięso

Mięso czerwone, drobiowe, wędliny, ryby, jaja powinny występować w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia, nie więcej niż 2-3 porcje. Są bogatym źródłem żelaza, pełnowartościowego białka i witamin z grupy B.- B12, B6, PP. Mięso należy spożywać z umiarem. Najbardziej łatwo strawne jest mięso drobiowe, więc najlepiej zastępować mięso czerwone, drobiowym bądź rybami.

Tłuszcze i słodycze

Produkty z tej grupy należy spożywać z umiarem.Nadmiar słodyczy powoduje próchnice zębów, przecukrzenie organizmu, czyli cukrzyca (o cukrzycy wspomnę kiedyś w innym poście). Tłuszcze, a zwłaszcza zwierzęce powodują otyłość, miażdżyce i wiele innych chorób.

Nie należy łączyć tłuszczy z węglowodanami.

Zobacz również:

Tags from the story
Written By
More from Magdalena
Zapobiec przeziębieniu
(autor: http://www.flickr.com/photos/len-valenitne/2382432177/) Filtrując Internet w poszukiwaniu sposobów na przeziębienie, ze udziwnieniem zauważyłam,...
Read More
Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.