10 rad jak uniknąć efektu jo-jo

(autor:http://www.flickr.com/photos/smash_rs/272614274/sizes/z/in/photostream/)

Efekt jo-jo, najczęściej to jest największą zmorą osób odchudzających się. Przychodzi ostatni dzień diety, wszystko jest ok, osiągnęło się swoją wymarzoną sylwetkę i co dalej.
Wiele osób z powrotem wraca do swoich starych przyzwyczajeń żywieniowych chociaż wie, że tak nie powinno się robić. Powrót do tych przyzwyczajeń to pierwszy powód powstania efektu jo-jo.

Efekt jo-jo => czyli dieta była na marne.

Poniżej przedstawiam 10 rad jak tego uniknąć.

1. Prowadźcie dziennik

Na początek warto założyć dziennik. Najlepiej poświęcić temu trochę czasu, ale efekty będą niesamowite. Zapisujcie co, ile, kiedy i gdzie zjedliście, kiedy czujecie się bardziej głodni, i jaki macie nastrój gdy sięgacie po jedzenie.
Dzięki takiej analizie, po pewnym czasie będziecie wiedzieć, np. jak często omijacie posiłki, jak często podjadacie, czy jecie gdy jesteście zdenerwowani, czy jecie bezmyślnie np. siedząc przed telewizorem i czy jecie regularnie czy czekacie aż będziecie tak głodni, żeby zjeść już obojętne co i obojętnie ile.

2. Więcej ruchu

W trakcie diety nie jest zalecany bardzo intensywny trening, gdyż nawet mały wysiłek fizyczny pomaga spalić wystarczającą ilość kalorii. Jednak po zakończeniu stosowania diety należy zwiększyć intensywność ćwiczeń, gdyż ruch przyspiesza przemianę materii, a po kuracji odchudzającej stała się ona wolniejsza.

3. Uważajcie na używki

Najważniejsze jest śniadanie. Błędem jest jeżeli zamiast zjeść rano porządne śniadanie zastąpicie je np. kawą. Należy zapamiętać, że używki jak np. kawa czy alkohol zaostrzają apetyt, a nie go niwelują.

4. Jadajcie regularnie

Najlepiej 5 razy dziennie, tylko że w mniejszych ilościach. Ale to już każdy wie:).
Nie opuszczajcie posiłków, bo następny będzie przez to obfitszy.
Nie podjadajcie między posiłkami.
Róbcie 3-4 h przerwy między posiłkami.
Jedzcie powoli.
Kończcie jeść z lekkim niedosytem.
Ostatni posiłek zjedzcie na 3 godz. przed snem.

5. Przyprawy z umiarem

Ostre przyprawy tj. pieprz, chili, ostra papryka, musztarda, chrzan niestety ale wzmagają apetyt. Natomiast sól zatrzymuje wodę w organizmie, a cukier dostarcza niepotrzebnych kalorii. Więc przypraw używajmy z głową.

6. Urozmaicajcie jadłospis

Organizm musi codziennie dostawać produkty z różnych grup: 60% węglowodany, 10% białka, 30% tłuszcze. Pamiętajmy o owocach i warzywach, produktach zbożowych, mlecznych, jajach, chudym mięsie i o rybach.

7. Pijcie wodę

Powinniśmy pić jak najwięcej wody się da:). Już był wpis na temat wody wcześniej, więc zachęcam do przeczytania go, no ale woda oczyszcza organizm z ubocznych produktów przemiany materii i stwarza wrażenie sytości.

8. Oczyszczajcie organizm

Powiedzmy, że jeżeli od czasu do czasu zjecie więcej niż się powinno, następnego dnia zróbcie oczyszczanie. Pijcie wtedy dużo wody, herbatek ziołowych i mało jedzcie, a wyjdzie wam to na pewno na dobre.

9. Walczcie ze stresem

Często przyczyną nadwagi są problemy emocjonalne. Jeśli stres wyzwala w nas poczucie zagrożenia, zaczynamy jeść, długo i mocno tłumione frustracje też stają się problemem więc zaczynamy jeść.
„Zajadanie stresu” czy „rozładowywanie frustracji jedzeniem” do prosta droga do efektu jo-jo. Żeby bez kalorii rozładować emocje, pomóc mogą techniki relaksacyjne, ale o tym kiedy indziej.:p

10. Pozytywne myślenie

Warto docenić to, co już się udało osiągnąć i starać się utrzymać ten efekt. Postarajcie się polubić siebie i swoje odbicie w lustrze. Pomyślcie co już zyskaliście: zgrabniejszą sylwetkę, lepsze samopoczucie jak również zdrowie.

ps. pozdrawiam wszystkich czytelników.:D

Tags from the story
,
Written By
More from Magdalena
Przesłodkie surowe i zdrowe pączki donaty
Pączki pączki pączki. Tak, dzisiaj tłusty czwartek. Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani:...
Read More
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.