Ciąża: Alkohol w ciąży

autor zdjęcia: missmareck
Czy zdarzało ci się wypić alkohol będąc w ciąży?
Nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży, byłaś na imprezie i co nie co wypiłaś? A może wiedziałaś, ale wszyscy mówili ci, że mała lampka wina ci niezaszkodzi, bo przecież wiele osób tak robi, a teraz boisz się o swoje jeszcze nienarodzone dziecko? 

Czy picie alkoholu w minimalnych ilościach jest dozwolone czy jednak lepiej obchodzić go dalekim łukiem?
Dziś spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Alkohol to substancja toksyczna 


Według badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol w trakcie ciąży.

Wysokie spożycie alkoholu może obniżyć twoja płodność, ma także wpływ na wchłanianie niektórych składników odżywczych i może zwiększyć ryzyko poronienie we wczesnym etapie ciąży, w którym ryzyko to jest najwyższe. 
Najbardziej niebezpieczne dla płodu jest picie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż zarodek rozwija się tutaj bardzo intensywnie.
Jednak, gdy zdarzyło ci się wypić kilka drinków zanim się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży, nie powinnaś się już tym zamartwiać, tylko liczyć na to że jednak jest wszystko OK. Na pewno rozważnie będzie powstrzymać się od picia wszelkiego alkoholu przez pozostały okres ciąży. 
Alkohol wypity w drugim i trzecim trymestrze może znacząco spowolnić rozwój dziecka, a nawet spowodować przedwczesny poród. W przeciwieństwie do innych wcześniaków dziecko uszkodzone przez kontakt z alkoholem nigdy tych braków nie nadrobi.
autor zdjęcia:Kimery Davis

 

Dozwolona dawka 


Niestety nie istnieje podparty badaniami bezpieczny dla matki i dziecka poziom spożycia alkoholu.
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży! 
Nie istnieje coś takiego jak bezpieczna ilość alkoholu, którą przyszła matka może wypić, ale zostało udowodnione, że alkohol dostaje się do krwi płodu w takim samym stężeniu, jak do krwi matki. 
Ciężarna kobieta nigdy nie pije sama. 
Eliminowanie alkoholu z krwi płodu trwa dwukrotnie dłużej niż z krwi matki, dziecko w jej łonie może być już na etapie tracenia przytomności, wówczas gdy matka czuje dopiero przyjemny szmerek w głowie.

 

Nadużywanie alkoholu 


Nadużywanie alkoholu może spowodować wiele komplikacji płodu, ale również prowadzi do FAS czyli płodowego zespołu alkoholowego. 
FAS sprawia że dzieci rodzą się z niską masa urodzeniową, zwykle z niedorozwojami umysłowymi i deformacjami ciała. FAS jest również przyczyna wysokiej śmiertelności niemowląt, a dzieci które przeżywają mają problemy z nauką, są opóźnione w rozwoju, nadpobudliwe – syndrom ADHD, są nadwrażliwe na bodźce i niedostosowane społecznie. Często w dorosłym wieku same mogą mieć problem z alkoholem.
Pamiętaj, że im więcej pijesz, tym większe niebezpieczeństwo stwarzasz swojemu dziecku. 
Nawet umiarkowana konsumpcja alkoholu (1-2 kieliszki dziennie) w czasie ciąży, może się wiązać z licznymi poważnymi problemami. Mogą wystąpić: zwiększone prawdopodobieństwo poronienia, powikłania podczas porodu, niska masa urodzeniowa, wydanie na świat martwego płodu, nieprawidłowy wzrost oraz problemy rozwojowe, w tym niski iloraz inteligencji dziecka.
autor zdjęcia: Hi, I’m Natalie
 
Oczywiście zdarzają się kobiety, które piły np. codziennie lampkę winna. Zdarzają się jeszcze lekarze, którzy uważają, że przy niedoborze żelaza, ciężarna może pić właśnie lampkę czerwonego wina (swoją droga to jeden z mitów). 
Każda kobieta jest inna i nigdy nie wiadomo jak wszystko będzie przebiegać u ciebie. 
Nie ma dowodów na to, że konieczny jest całkowity zakaz picia alkoholu w ciąży. Ale też nie ma solidnych dowodów na to, że nawet niewielka ilość alkoholu nie spowoduje skutków ubocznych u twojego dziecka. 
Dlatego jak mówi przysłowie, „przezorny, zawsze ubezpieczony”. Uważam, ze lepiej dmuchać na zimne i nie chwytać po kieliszek w czasie 9 miesięcy ciąży, bo tutaj nie tylko chodzi o twoje życie, ale również twojego dziecka.
Ale jak zawsze decyzja już należy do ciebie. 
Serdecznie pozdrawiam:)
Written By
More from Magdalena
Co zrobić, aby przytyć w Święta?
Dziś tak trochę z humorem….a więc. Najważniejsza zasada, to w Święta trzeba...
Read More
Join the Conversation

7 Comments

 1. says: eM

  Myśle że jest to kwestia wiadoma, chodź nie wszyscy się do niej stosują nierozumiem kobiet któe są w ciązy i narażają swoje dzieci na działenie toksyczne tego trunku.

 2. says: more_fit

  Nie wiem jak kobiety mogą postępować tak nie rozważnie i chwytać się alkoholu w trakcie ciąży. I nie mówię tu nawet o kieliszku wina, ale nie raz już widywałam kobiety, które wlewały w siebie piwo, mając już pokaźny brzuszek. Nie wiem jak można tak narażać nie tyle siebie co swoje dziecko.

  Jeżeli chcą szkodzić same sobie – ich życie, ich sprawa. Ale jak można narażać na niepełnosprawność swoje dziecko. Przecież to ono później będzie musiało całe życie zmagać się z chorobą. To jest wielka tragedia, takie podejście ludzi.

  1. says: admin

   Podobno…!
   Ale tak jak napisałam: "Każda kobieta jest inna i nigdy nie wiadomo jak wszystko będzie przebiegać(…)" u każdej z nas. Dlatego ja uważam, że lepiej dmuchać na zimne. 🙂 Przecież to jest tylko kilka miesięcy. Bez przesady.:)

 3. says: Boskke

  Wystarczy takiej kobiecie powiedzieć, aby wyobraziła sobie jak podaje tą ilość alkoholu swojemu dziecku. widziałam kiedyś ciekawą grafikę, gdzie była pokazana lampka wina, i kilkutygodniowy płód, który by się w niej zmieścił – a ona właśnie taką ilością poi nie tylko siebie, ale i maleństwo które w sobie nosi … nigdy tego nie zrozumiem 🙁

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.