Taniec towarzyski

http://www.flickr.com/photos/10556682@N02/3137000762/

Z wpisu z cyklu „taniec to też sport”, nadszedł czas na opis pierwszego rodzaju tańca, a mianowicie tańca towarzyskiego. Zapraszam do miłej lektury.

Taniec towarzyski
– jest to forma rozrywki wywodząca się z tańców salonowych i zabaw ludowych, uprawiana od początku XX wieku. Poszczególne tańce różnią się pochodzeniem, charakterem, schematem ruchów i muzyką.

Taniec towarzyski to również dyscyplina zajmująca się tańcami wykonywanymi kiedyś na salach balowych, a obecnie na zawodach organizowanych przez Międzynarodowy Związek Tańców Towarzyskich. W Polsce Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) istnieje od 50 lat.

www.wikipedia.pl

Taniec towarzyski wpływa wspaniale na:
kondycję fizyczną,
sylwetkę
kondycję psychiczną
również zapominamy o troskach życia codziennego.
A poruszanie się w rytm muzyki to naturalna, instynktowna reakcja naszego organizmu.
I zresztą taniec ten wpływa na wszystko to co było opisane we wpisie o tańcu.:)

Poznając kroki tańców i doskonaląc swój taniec stopniowo zaczynamy odczuwać coraz większą przyjemność z takiego sposobu spędzania czasu.

Wyróżniamy bardzo dużo rodzai tańca towarzyskiego.

Tańce standardowe
Taniec standardowy charakteryzuje się tym, że jest dostojny. Partner i partnerka są wyprostowani i usztywnieni. Tańczą blisko siebie, w trakcie tańca biodra są praktycznie cały czas połączone, a góra ciała lekko odchylona do tyłu.
W tańcach standardowych nie tańczymy samymi nogami, ale całym ciałem sygnalizując w ten sposób jakie kroki i figury będą tańczone.

PS. Klikając na poszczególne nazwy tańców towarzyskich możecie zobaczyć jak go się tańczy:).

W tańcu standardowym możemy wyróżnić:

walc angielski
Jest to odmiana walca, pochodzi z Anglii i po raz pierwszy został wykonany około roku 1910 w Londynie. Walc angielski tańczy się w turniejach tanecznych.

walc wiedeński
Szybsza odmiana walca. Charakterystyczne dla tego tańca są szybkie wirowe obroty. Po raz pierwszy został wykonany w 1815, podczas kongresu wiedeńskiego. Walc wiedeński należy do światowego programu tanecznego i jako taki jest tańczony na turniejach tańca towarzyskiego.

tango
Taniec towarzyski pochodzący z Buenos Aires w Argentynie i Montevideo w Urugwaju. Tango jest także rodzajem muzyki. Obecnie istnieje wiele form tanga, zarówno muzycznych jak i tańca – tango argentyńskie, tango amerykańskie, tango fińskie, tango międzynarodowe.

foxtrot
Amerykański taniec towarzyski, dotarł do Europy około 1918 roku. Słowo „foxtrot” oznacza krok lisa. Fokstrot uważany jest za jeden z najtrudniejszych tańców i nazywany „najtrudniejszym spacerem świata”.

quickstep
Po raz pierwszy w Europie pojawił się w Anglii, w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, będąc poniekąd szybką odmianą fokstrota.

Tańce latynoamerykańskie (LA)
Tańce latynoamerykańskie są najczęściej szybkie, dynamiczne, o wyrazistej muzyce. Ważne w nich są zmysłowe ruchy bioder i całego ciała. W tych tańcach ważna jest izolacja ciała, czyli odizolowanie górnej partii ciała, od dolnej. Wyróżniamy:

rumba
Latynoamerykański taniec towarzyski wywodzący się z Kuby. Nazywana tańcem miłości lub tańcem namiętności. Partnerka w rumbie kusi i wymyka się, partner zaś prezentuje swą wybrankę i pozornie podejmuje jej grę, ale tak naprawdę to on prowadzi.

samba
Taniec brazylijski. samba turniejowa tańczona jest”po kole”. samba ma charakter progresywny – tańcząca para szybko przemieszcza się po całym parkiecie.

cha-cha
Najmłodszy kubański, latynoamerykański taniec towarzyski, wywodzący się z rumby i mambo.

pasodoble
Hiszpański taniec. Tematycznie taniec ten przypomina walki na arenie torreadorów z bykami tzw. corridę. Partner występuje w roli toreadora, a partnerka odgrywa rolę byka.

jive
Taniec towarzyski, powstały w Ameryce po 1910. Jest bardzo podobny do rock and rolla. Jive jest tańcem bardzo szybkim i dynamicznym

Do innych popularnych tańców należą między innymi (nie są to jednak typowe tańce towarzyskie oceniane na turniejach tanecznych lecz tańce użytkowe):

american smooth

bachata :):) (czyt. baciata)
Rodzaj muzyki i tańca, który powstał i pierwotnie ewoluował w wiejskich i rolniczych terenach Dominikany. Tematyka piosenek jest przede wszystkim romantyczna i uczuciowa; najczęściej spotykane są utwory mówiące o smutku i złamanym sercu.

beguine
Powolny taniec ludowy z Martyniki

boogie

boogie-woogie
Styl gry fortepianowej zapoczątkowany przez Afroamerykanów, przeważnie w instrumentalnym bluesie, z charakterystycznymi, mocnymi figurami basowymi. Rozwinął się po 1920 roku w Chicago i St. Louis.

kizomba :):)
Gatunek muzyki oraz styl tańca stworzony w Angoli. W piosenkach, śpiewanych głównie w języku portugalskim, delikatna, romantyczna nuta przeplata się z rytmami afrykańskimi. Kizombę tańczy się w zmysłowy, delikatny sposób, w bliskim trzymaniu partnerów.

charleston
Amerykański taniec towarzyski nazwany od miasta Charleston, w Południowej Karolinie.

country-dance
Taniec ludowy pochodzenia angielskiego. Tańczony w grupach.

madison

mambo albo tu
Taniec towarzyski pochodzący z Kuby, w metrum parzystym. Ukształtował się w latach 30. XX wieku. To fuzja swingu i muzyki kubańskiej stworzyła rytm, który był początkiem mambo. Szczyty popularności tego tańca to lata 40. oraz część lat 50. ubiegłego stulecia.

reggaeton
Gatunek muzyczny pochodzący z Portoryko, popularny w Ameryce Łacińskiej, a także coraz bardziej w USA i Europie. Wywodzi się z dancehallu i łączy z nim elementy muzyki hip-hop i latynoamerykańskiej. Elementem charakterystycznym reggaetonu jest syntezowany perkusyjny rytm.

rock and roll
Podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych.

salsa
Popularny na całym świecie taniec latynoamerykański o pochodzeniu karaibskim rozwiniętym szczególnie na Kubie i w Ameryce Południowej. Salsa to słowo po hiszpańsku oznaczające sos lub smak, sugerujący pikantne i aromatyczne doznania, co w przypadku tańca można potraktować nazwą stylu, lub faktu, że salsa jest tańcem łączącym elementy różnych gatunków muzycznych i kroki wielu innych tańców.

slow-fox
Taniec towarzyski, powstały w XX. wieku w Anglii z Fokstrota. Charakteryzują go płynne, szerokie, miękkie ruchy. Mówi się, że jeżeli postawi się na głowie pani tańczącej Slow-foxa pełną filiżankę, ani kropla nie powinna się wylać.

tango argentyńskie
Taniec ulicy miasta i rodzaj muzyki zapoczątkowany w Argentynie.

twist
Popularny w latach 60. XX wieku. Polega na wykonywaniu energicznych ruchów (skrętów) nóg, bioder i rąk. Partnerzy tańczą w miejscu nie trzymając się. Nawiązuje do muzyki rock and rollowej.

swing
Styl tańca towarzyskiego pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, tańczony do muzyki jazzowej.

Muszę się wam przyznać, że pisząc tego posta tak mnie zainteresowały niektóre style tańca, że mam zamiar zapisać się na kurs tańca jak najszybciej.:)

A może ktoś z was chodzi na taki kurs, albo zna się lepiej na tego rodzaju tańcach, to zapraszam do komentowania.:)

Zobacz również:

Written By
More from Magdalena
Twoje ograniczenia. 6 prostych kroków do osiągnięcia celu!
Najważniejsze są przekonania. Bez nich nie wiedzielibyśmy kim jesteśmy. Każdy posiada swój...
Read More
Join the Conversation

5 Comments

  1. says: Anonimowy

    Niezła notka… ale niezbyt precyzyjna. Tańce nie są poukładane w odpowiedniej kolejności. Nie wspomniano też, że w tańcu sportowym wyróżnia się klasy taneczne… Co również jest bardzo ważne 🙂

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.