Enzymy – kilka słów o małych pomocnikach organizmu

enzymy-naturalne-jestzdrowo1

W dobie Fast foodów, wszech obecnego śmieciowego jedzenia oraz pogoni za niczym, często zapominamy o zdrowiu. Dziwimy się, że non stop chorujemy, to kaszel to katar, od czasu do czasu grypa. Leczymy się lekarstwami wszelkiego rodzaju, a zapominamy o najważniejszym – O ZDROWYM NIEPRZETWORZONYM JEDZENIU.

Mając na myśli nieprzetworzone jedzenie mówię o zwykłej marchewce, kalarepie, o każdym warzywie czy owocu. Oczywiście podgrzanym nie więcej niż do 41 st.C.

Dlaczego! Nieugotowane warzywa są przecież ciężko strawne, a po surowym jabłku boli mnie brzuch!?!

Ok. jeśli masz 70 lat oraz chorobą trzustkę to może tak być, więc trzeba takie warzywa zetrzeć na tarce i lekko podgrzać oczywiście poniżej 41 st.C.

Kolejnym sposobem na takie problemy może być niedokwaszony żołądek, czyli pH powyżej 3 (po zażyciu Ranigastu jest 7, czyli woda). Jest wiele sposobów na dokwaszenie żołądka, ale o tym w jednym z kolejnych postów.

Więc 41st. C skąd taka akurat wartość ?

Nie zawsze ekologiczne warzywa muszą być wyznacznikiem zdrowia. Oprócz braku chemii używanej do uprawy roślin, bardzo ważny jest stopień obróbki cieplnej. Otóż w świeżych warzywach i owocach występują enzymy, które pomagają nam je strawić, jednocześnie odciążając żołądek, dwunastnicę, trzustkę i jelito cienkie. Niestety podczas procesu gotowania nie tylko witaminy uciekają nam nieodwracalnie z pożywienia, ale i enzymy. Przeprowadzone było wiele badań na temat obróbki cieplnej pożywienia i okazało się, że temperatura 41st.C jest temperaturą optymalną (nawet w diecie RAW FOOD stosuje się takie podgrzewanie).

Dodatkowo w dzisiejszych czasach prawie każda żywność jest przetworzona i zakonserwowana. W celu długotrwałego przechowywania na półkach trzeba enzymy dezaktywować, aby procesy trawienne nie zaczęły się w opakowaniu. Po zjedzeniu takich frykasów również obciążasz cały układ trawienny, czujesz się ciężko, masz wzdęcia.

Także pamiętaj jest sezon na świeże owoce i warzywa, więc ciesz się czystym smakiem. Jedz sałatki i surówki, podjadaj młodą marchewkę, a na pewno twój organizm Ci za to podziękuje :).

enzymy-naturalne-jestzdrowo2

Pozdrawiam Łukasz

Written By
More from Łukasz
Czy orzechy włoskie są zdrowe ??
Za oknami już chłodniej, jesień wdziera się do naszego życia wielkimi krokami,...
Read More
Join the Conversation

2 Comments

  1. says: messbyus

    Zastanawiałam się właśnie dlaczego i skąd to magiczne 41 🙂 .. póki co jestem wegetarianką, ale kto wie co przyszłość przyniesie może akurat dołączę kiedyś do grona RAW 😉

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.